Az Európai Unio a szociális ellátásokkal szemben a foglalkoztatási helyzet javítására fordít figyelmet és erőforrást tagállamaiban. A Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében megvalósult TÁMOP 1.4.1. 07/1-2008-0047 számú projekt az Érdi Kistérségben a 45 év feletti, illetve megváltozott munkaképességű munkanélküliek számára hirdetett meg raktáros-képzést és elhelyezkedési segítséget a nyílt munkaerőpiacon. A projektet a Napra Forgó Nonprofit közhasznú Kft. valósította meg. A 26 résztvevő csapatépítő,- személyiségfejlesztő, tanulástechnikai,- tréningeken vett részt. A raktározás elméletével és gyakorlatával az MLBKT oktatói által két hónapon keresztül heti 20 órában ismerkedtek a hallgatók. A csoportos vizsgára való felkészülés eredményeként mind a 26-an sikeres vizsgát tettek és targoncavezetői engedélyt is szereztek. 23-an el is tudtak helyezkedni, 18-an már több mint fél évet dolgoztak.
Ibolya története
“2007 júniusában veszítettem el az állásomat. Egy világ omlott össze bennem, 50 évesen reménytelen és kilátástalan lett az életem. 2007. augusztus ? 2008. július: munkanélküli járadékban részesültem. Közben elutasító, biztató álláskeresések. Ekkor kaptam a munkaügyi központtól egy értesítő lapot, hogy telefonos egyeztetés után keressem fel a Napra Forgó Kht. irodáját, amely a megváltozott munkaképességűek és munkanélküliek rehabilitálásával foglalkozik.
Abban a pillanatban azt gondoltam, hogy már semmi esélyem nincs, hogy valaha dolgozzam. Szorongva érkeztem a megbeszélésre, de a szívélyes fogadtatás után úgy éreztem, hogy itt nem leírni akarnak, mint dolgozót, hanem ellenkezőleg. Itt még számít az ember, itt még van szeretet és megbecsülés, ami a mai világban már nagyon ritka.
A lehetőségek ismertetése után úgy éreztem és gondoltam, hogy még van esélyem bizonyítani, hogy hasznos ember vagyok. Jelentkeztem!
A tesztek megírása után reménnyel teli, bizonytalannak tűnő várakozás következett. Amikor megkaptam a telefonos értesítést, hogy bejutottam a 26 kiválasztott ember közé hihetetlenül boldog voltam.
Ekkor számomra ismét lehetőség nyílt arra, hogy bebizonyítsam önmagamnak, a környezetemnek és a Napra Forgó Kht-nak, hogy képes vagyok a célok megvalósítására.
Elindultunk a csapatépítő tréningre, ahol 26 különböző gondolkodású ember, de hasonló helyzetben. A tréning segített abban, hogy egymást kicsit megismerve közelebb kerüljünk egymáshoz, és a szorongásaink oldódjanak.
Aztán következtek a különböző foglalkozások, melyek néha gyerekesnek tűntek, de annál hasznosabbak voltak. A foglalkozások közben eljutottunk ahhoz, hogy megkezdhettük a tanulást, ami 50 év felett nagyon nehéz, ilyen segítség nélkül. Hála a Napra Forgó dolgozóinak segítségéért. Az oktatók felkészültségének, tudásának és nagyszerű előadásának.
2008. december 18-án sikeres targonca vezetői vizsgát, 2009. február 23-24-én sikeres raktárosi szakképesítést szereztünk. Szeretném a frissen szerzett tudásomat és a régi tapasztalataimat becsületes munkával, eredményesen kamatoztatni.
A Napra Forgó Kht segített nekem abban, hogy újra értékeljem önmagamat, az embereket, a világot. Kívánom, hogy rajtam kívül még nagyon sok embernek legyen ilyen lehetősége az újrakezdéshez a Napra Forgó Kht segítségével.?
Ibolya egy ismerőse által meghívást kapott egy raktárosi állásra. Immár egy éve minden tanult tudását, és tapasztalatait alkalmazva örömmel dolgozik., Számítógépes nyilvántartáson követi a raktárkészletet, targoncát vezet, ha kell, csomagol.
Margit története
-Közel 4 éve. 36 éves munkaviszony után lett egy hirtelen betegségem, és a munkahelyemről elvitt a mentő. Utána 3 hónapig nem tudtam dolgozni. Később az orvosom nem engedélyezte, hogy visszatérjek a munkahelyemre.
– Ha nincs a betegsége, a munkája megmarad?
– A munkám megmaradt volna.
– Mivel foglalkozott?
– Egy kereskedelmi cégnél voltam adminisztrátor, ahol tulajdonképpen a cégnek az összes adminisztratív feladatát én végeztem. Anyag-bevételezés, számlázás, munkaügyis dolgok intézése. Tulajdonképpen a főkönyvelő keze alá dolgoztam.
– Ez most egy más jellegű munka lesz.
– Ez igen. Próbáltam elhelyezkedni több helyen, de valahol az egy visszatartó dolog volt, amikor megkérdezték, hogy miért szűnt meg a munkaviszonyom. Ezt nem lehet letagadni. Ha az ember beadja az önéletrajzát és megnézik a papírjait, ott látják, hogy hány napot volt táppénzen, ott kommentálják az ember egész életét és az önéletrajzát is? A munkaügyi központból javasolták, hogy jöjjek át ide Érdre a Napra Forgóhoz, akkor még nem tudtam, hogy ez a cég mivel foglalkozik. Akkor láttam kiírva, hogy a raktáros képzést hirdették. Korábban dolgoztam a honvédségnél is raktárosként, anyagkönyvelő nyilvántartóként is dolgoztam a Sasadnál, de felszámolták a honvédséget és a Sasadot is.
– Családja eltartotta?
– Másképpen nem tudtam volna. Többször eltöprengtem azon, hogy ha nem lenne családom, akkor miből tudtam volna fenntartani magam? Közben még a gyermekeim tanultak, most már nem, illetve túl vannak rajta.
– Hol próbálkozott még?
– Nekem középfokú kertész a szakmám, és abban szerettem volna elhelyezkedni, szerettem volna egy virágkötő képzést elvégezni, egy vállalkozást beindítani, de a munkaügyi kirendeltség ezt nem támogatta. Azt gondoltam, hogy ha ebbe belevágok, akkor néhány hónap alatt kiderül, hogy van-e rá tehetségem, mert ehhez tehetség, akaraterő és bátorság egyaránt kell. Sikerült elvégeznem. Optimista vagyok, remélem, hogy lesz lehetőségem dolgozni.?
Margitnak a 4 év munkanélküliségben megtört önértékelése helyreállt. Élettapasztalatát, felfrissült tudását most egy állami gondozott fiúotthon gazdasági vezetőjeként kamatoztatja napi 4 órában.
Katalin története
51 éves. Szakmunkásképzőben végzett gyógyszergyártó szakon 1975-ben. A Chinoin Gyógyszergyárban kezdett dolgozni, s munka mellett 1977-ben leérettségizett. 13 év munka után családi kisvállalkozásba kezdtek. Időközben három leánya is felnevelkedett. A magyar textilipar termékei iránti kereslet oly mértékben lecsökkent, hogy a vállalkozással felhagytak. Egy év munkanélküliség után jelentkezett a raktáros képzésre.