Ötezer dollárt is kaphat az Amazonnál az a raktáros, aki önként felmond. A cél, hogy csak motivált és lojális munkavállalók maradjanak a rendkívül stresszes munkahelyen. Magyarországon is van hasonló példa.
Az ötlet kitalálója szerint az a cél, hogy a munkavállalók gondolkodjanak el saját jövőjükön és ne csak megszokásból vagy egzisztenciális okokból maradjanak a vállalatnál.
Az Amazon tavaly indult ?Pay to Quit?, azaz ?fizetünk, hogy felmondj? programjáról a cég alapítója és vezérigazgatója, Jeff Bezos így írt: ?A program igazán egyszerű. Évente egyszer pénzt ajánlunk a dolgozóinknak, hogy felmondjanak. Az első évben az összeg 2000 dollár, kb. 1 havi raktárosi fizetés, ami évente 1000 dollárral növekszik maximum 5000 dollárig.? – idézi az IT Cafe.
A lehetőség jelenleg csak a raktárakban dolgozóknak adott, ahol a rendeléseket készítik össze a szállításhoz. Bezos kiemelte, hogy ?az ajánlat elején a “Kérjük ne fogadd el ezt az ajánlatot” cím szerepel. Azt reméljük, hogy nem fogadják el az ajánlatot, azt szeretnénk, ha maradnának. A célunk az, hogy egy kis gondolkodásra biztassuk az embereket: gondolják át, hogy mit is akarnak valójában. Hosszú távon, ha az alkalmazott olyan helyen dolgozik, ahol nem szeretne, az nem tesz jót sem neki, sem a cégnek.?
Nem csak pénz, hanem új szakma is
Emellett oktatási programot is ajánlanak, a vállalat a tandíj 95%-át megelőlegezi azoknak, akik hiányszakmát választanak. Akár repülőgép-műszerésznek vagy ápolónak is tanulhatnak attól függetlenül, hogy van-e köze az amazonos karrierjükhöz.
Eddig a dolgozók kevesebb, mint 10%-a fogadta el az ajánlatot.
Te felmondanál, ha fizetnének érte?
Ha titkon jobb munkára vársz, regisztrálj az adatbázisunkba ?
Az Amazon egyébként azon dolgozik, hogy még több raktárat nyisson világszerte, hogy lecsökkentse a csomagküldés idejét. A céges jelentések szerint 117 300 embert foglalkoztatnak teljes- és részmunkaidőben, ami a tavalyi adatokhoz képest közel egyharmados növekedést jelent. Arról nincs hivatalos közlemény, hogy mennyi a dolgozók fizetése, de annyit elárultak, hogy 30%-kal több más cégekhez képest. A Glassdoor.com információi szerint az Amazonnál egy raktári munkás átlagos órabére 12 dollár.
Önkéntes Távozási Program a Dunaferrnél is
Akik önként elmennek a cégtől, azok munkaviszonyuk idejétől függően juttatásban részesülnek: ösztönzőleg felajánlottak plusz négy havi juttatást a Munka Törvénykönyve által előírt díjon felül. – adta hírül az infoDunaújváros.hu.
Az ISD Dunaferr Zrt. a hatékonyság növelése érdekében, az emberi erőforrások további optimalizálását kívánja végrehajtani.
Mezőközy András, az ISD Dunaferr Zrt. szóvivőjének nyilatkozata szerint több kritérium szerepel a programban. A programban nem vehet részt az a munkavállaló, aki bármely nyugdíjazási formára, ill. nyugdíjazási programban való részvételre jogosult lehet. Nem vehet részt továbbá az a munkavállaló, akinek egy évnél hosszabb határozott idejű munkaviszonya van.
Mucsi Zoltán a Vasas Szakszervezet elnöke szerint voltak, akik már várták ezt a felhívást. Ugyanakkor tart attól, hogy most a jól képzett szakemberek fognak önként távozni.
A távozási szándékot 2014. június 30.-ig kellett leadni az illetékes vezetőknél, a döntés több lépcsős, amelyről 2014. július 11.-ig a munkavállalók megkapják a választ.
Az egyösszegű végkielégítése munkaviszonytól függetlenül 1-6 hónapig terjedhet, ehhez jön hozzá a 4 hónap bónusz.
Sokan félnek attól, hogy ez a program egy későbbi elbocsátás előszele. Mezőközy András elmondása szerint ez csak végső esetben következik be. Egyelőre munka átcsoportosítással szándékoznak a hatékonyságot növelni.