A héten sok visszajelzést kaptunk sikertelen EKAER-szám igényléssel kapcsolatban, megkérdeztük a NAV-tól, mik lehetnek az okok. Általánosságban elmondható, hogy megfelelő internetes böngészővel és a szóközök, kötőjelek, pontok, perjelek precíz használatával nem lehet gond a működéssel.
Mi lehet a baj, ha az EKAER-oldal összeomlik vagy ha a naptár-funkció hibásan működik?
Csak magyar nyelvű Google Chrome böngészővel működik teljesen stabilan az oldal. (Itt lehet letölteni ?) Mozilla Firefox böngészővel kevesebb a hiba, de Internet Explorer a legrosszabb választás. Azoknál a felhasználóknál omlik össze a rendszer, vagy működik hibásan a naptár-funkció, akik Internet Explorer-t használnak az oldal megnyitására, vagy idegennyelvű böngészőt használnak.
Mi lehet a baj, ha az EKAER rendszer hibát jelez, de nem írja ki az okot?
Telefonszámok helyes formátuma: mindig kell az országhívó és elé a + jel, szóközt viszont tilos használni. (Pl: +3612678740)
Adószámok helyes formátuma: nem szabad kötőjelet vagy szóközt írni. Ha külföldi adószámról van szó, akkor 2 db nagybetűvel kell kezdődnie és maximum 15 karakter lehet. Szóközt ebben az esetben sem szabad használni. Ha egyáltalán nem tud adószámot beírni, akkor az valószínűleg azért lehet, mert éppen frissítik a rendszert.
Rendszámok helyes formátuma: nem szabad szóközt, perjelet vagy országkódot írni a rendszám mezőbe.
Házszámok helyes formátuma: pont, perjel nem lehet a házszámban. (Pl: 2/B. helyett 2 B a helyes.)
Helyrajzi számok helyes formátuma: a helyrajzi számot a házszámhoz kell beírni, és a közterület megadásának vagy a “hrsz”-t vagy a “hrsz.”-t kell beírni, attól függően, hogy a cégjegyzékben melyik változat szerepel!
Bruttó tömeg helyes formátuma: itt sem lehet szóköz, kötőjel vagy pont!
Vámtarifaszám helyes formátuma: nem elég a négy számjegy, mindenképpen 8 számjegyig kell megadni.
Egyéb ismert eltérések
- Egyelőre nem lehet cikkszámot beírni a rendszerbe.
- Még nem lehet veszélyességi bárca számot beírni a rendszerbe.
- A kirakodás címét nem lehet megváltoztatni.
- A kirakodásnál és a berakodásnál meg kell adni az e-mail címet és a telefonszámot, különben hibát jelez a rendszer, de nem írja ki, hogy mi a baj.
- Háromszögügyletet egyelőre nem tud kezelni a rendszer.
- Egyelőre még csak a feladó tudja visszaigazolni az áru beérkezését, a címzett nem.
- Adószám alapján kiírja a rendszer a székhelyet, ami manuálisan átírható a telephelyre.