Hogyan kerülhető el a kiégés? 10 önismereti technika, hogy újra szeress dolgozni
Életünk egyharmadát a munkahelyünkön töltjük, nem mindegy, hogyan érezzük magunkat. Hogyan szerethető meg a munka? Mit tehetünk munkaundor ellen? Miből tudhatjuk, hogy nem munkaundorunk van, hanem egy valódi érzelmi, mentális és fizikai betegség, a kiégés (a burnout) felé közelítünk?
(Miért) Jó dolgozni?
A legtöbb ember munka közben többször gondol arra, hogy mennyivel jobb lenne bármi mást csinálni. Mégis, ha valaki elveszíti a munkáját, sokkal elégedetlenebb lesz, mint akkor volt, amikor az utált munkát végezte. Ronald Ingelhart 170 000 különböző nemzetiségű munkavállaló között végzett kutatása szerint az értelmiségi dolgozók 83%-a, a fizikai munkások 77%-a, a munkanélkülieknek pedig csak 61%-a elégedett az életével. Egy amerikai kutatásban azt vizsgálták, mikor élnek meg az emberek több boldogságot, munka közben vagy a szabadidejükben. Meglepő eredményre jutottak. Az embereknek szabadidejükben nagyon ritkán sikerül ún. flow élményt megélniük, munka közben viszont sokkal többet, a munkahelyen mégis kevésbé motiváltak, mint otthon.
Hogy lehet, hogy munka közben több a boldog pillanat, mégis a legtöbb ember több szabadidőre és kevesebb munkára vágyik?
Az ellentmondás onnan ered, hogy az emberek, ha munkáról van szó, egy mélyen beléjük gyökerezett sztereotípia mentén gondolkodnak: a munka teher, akadály, a szabadság korlátozása. Úgy érzik, akaratuk ellenére valami olyanra kell odafigyelniük, amivel csak elvesztegetik a (pszichikai) energiájukat és bár a munka során elvileg megvan minden feltétel, ami a flow érzésének átéléséhez szükséges (visszacsatolás, összpontosítás, cél, kontroll, képesség, stb.), ami kezdetben örömöt adott, az unalmassá, frusztrálóvá válik. A szabadidő jó, de csak bizonyos mértékig, a túl sok, munka nélkül, haszontalanul, flow nélkül zajló idő könnyen lelki válsághoz vezethet.
Honnan tudhatom, hogy baj van, és nem egyszerűen csak nem szeretek dolgozni, hanem kiégtem?
A kiégés vagy más néven burnout krónikus érzelmi stressz miatt kialakuló fizikai és érzelmi kimerülés. A kiégés szindróma jelenségére a 70-es években figyeltek fel. Kezdetben a segítő szakmában dolgozókon észlelték, idővel azonban észrevették, hogy mindenhol megjelenhet a kiégés szindróma, ahol emberekkel foglalkoznak.
Melyek a kiégés első tünetei?
Ha állandóan fáradt vagy, bármennyit pihensz, kimerültnek érzed magad, ha már vasárnap délután szorongsz a hétfőtől, a magas elvárások, az elismerés és a visszajelzések hiánya miatt nem érzed magad komfortosan, még nem biztos, hogy kezdesz kiégni, de jó, ha odafigyelsz magadra. Az első komolyabb tünetek jelentkezésekor érdemes komolyan venni a dolgot, hogy ne súlyosbodjon, és még visszafordítható legyen a betegség. Melyek a kiégés első tünetei?
Érdekli az MLBKT tagság? MLBKT Tagság
Szeretne előfizetni a Logisztikai Híradóra? Előfizetés
Ha csak ez a lapszám érdekli, 1000Ft+Áfa/lap áron megvásárolhatja az elektronikus verziót (Pdf). Kérjük a megrendeléskor a megjegyzés rovatban tüntesse fel a lapszámot. Megrendelés
Ha további kérdése lenne, kérjük írjon a logisztika@logisztika.hu címre.