A kínálatot befolyásoló hatások
A logisztikai ingatlanok kínálatát érintő akadályok jelentősek és folyamatosan emelkednek. A Prologis legfrissebb kutatása jelentős földrajzi, gazdasági és politikai tényezőket határoz meg az új kínálat számára.
„Ez a riport rámutat, hogy az új kínálat előtt álló akadályok jelentősek Európában és a magas kereslet révén egyre nőnek. Ezek a kihívást jelentő piaci körülmények lehetőségeket kínálnak azon fejlesztők számára, akik a hozzáadott értéket helyezik előtérbe, beleértve a jövőbeli munkaügyi megoldásokat és az ESG-t.” – Dirk Sosef, Prologis Europe Research & Strategy alelnöke.
Különösen a jövőbiztos épületek befogadására alkalmas területek hiánya lesz az egyik fő kihívás, különösen a legnagyobb fogyasztási központokban, mint London és Párizs, és miközben a helyettesítési költségek továbbra is emelkedő tendenciát mutatnak, mivel az urbanizáció tovább fokozza az ingatlanszolgáltatók közötti versenyt. 2021 első negyedévétől a csereköltségek Európában a becslések szerint 8-10 százalékkal emelkedtek évről évre. A telekárak 10-15 százalék körüli mértékben emelkedtek, és az alapvető nyugati európai piacokon az alapterület 50-100 százalékkal emelkedett az elmúlt 12-18 hónapban.
Az engedélyezési és jogosultsági eljárások mára már bonyolultabbak, drágábbak és időigényesebbek mint valaha. Csak Európában a Prologis Research számításai szerint a projektek fejlesztési átfutási ideje az átminősítésre szoruló projektek esetében nagyjából kétszerese az olyan projektekéhez képest, mint a már ipari övezetbe sorolt területeken megvalósuló projektek.
A saját adatok is arra utalnak, hogy az építési követelmények és költségek tovább emelkednek. A munkaerővel kapcsolatos aggodalmak továbbra is fennállnak, és hangsúlyozzák a munkavállalók jólétére összpontosító ingatlanfejlesztések szükségességét, mint például a WELL-szabványt.
Jövőbe tekintő kijelentések
Amíg a jó elhelyezkedésű és jól megtervezett épületek indokolttá teszik a “kreatívabb” megoldásokat, a logisztikai ingatlanpiac fejlesztési ágazatának strukturális változásai valószínűleg továbbra is korlátozni fogják a jövőbeni igények kielégítésére szolgáló új kínálat mennyiségét. Ezt szem előtt tartva a méretarányos fejlesztés és az előnyök amelyek ebből fakadnak, az innováció és az előrelépés képessége, a fenntarthatósági célok megvalósítása továbbra is megkülönböztető tényező lesz a logisztikai ingatlanok esetében.
A kutatás legfontosabb eredményei
- Az új ellátmány jelentős akadályai földrajzi, gazdasági és politikai természetűek.
- Az építési követelmények növekednek, és ennek következtében az építési költségek is.
- Az ingatlanok közötti különbségek egyre nagyobbak, ami a bérleti díjak emelkedéséhez vezet.
- A telephelyválasztás fontossága lassítja a funkcionális elavulást a végfelhasználók között.
- A logisztikai ismeretek hiánya korlátozhatja a fejlesztést a földben gazdag területeken.
- Az épületeknek munkavállaló-barátnak kell lenniük.
- Az épületek tervezési jellemzőinek alkalmazkodniuk kell az új technológiákhoz.
- Az ESG jellemzők újonnan megjelenő megkülönböztető elemet jelentenek, és bizonyítottan értéket teremtenek.
- Az ingatlanok közötti eltérés egyre nagyobb.